Co pamięta Sejna, Szkoła Podstawowa im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Sejnach

Szkoła Podstawowa w Sejnach

im. mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala"

Projekt "Co Pamięta Sejna"

zrealizowany przez Szkołę Podstawową im. mjr. Henryka Dobrzańskiego - Hubala w Sejnach ze środków finansowych Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga w Waraszawiefundacja bankowa im. leopolda kronenberga przy współpracy z Ośrodkiem "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów"

Celem projektu „Co pamięta sejna” było odkrywanie wzajemnych relacji mieszkańców wielokulturowych Sejn i Sejneńszczyzny – Polaków, Litwinów, Żydów oraz Rosjan staroobrzędowców, Romów i Niemców. Poznawanie tego co ich łączyło i co dzieliło, jak obchodzili święta, jak się bawili. dzieci poznały historię własnej rodziny, tym samym w dzieciach została zaszczepiona ciekawość własnej rodziny i jej historii. Zrozumienie, że inna kultura, religia, tradycja i narodowość nie musi dzielić, a może dodawać bogactwa miejscu, pozwoliło wykształcić w uczniach szacunek i tolerancję. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w warsztatach dziennikarskich przygotowujących do spotkań i wywiadów oraz gromadzenia materiałów do publikacji. uczniowie poznawali techniki przeprowadzania wywiadów, uczestniczyli w aranżowanych przez prowadzących wywiadach, redagowali przykładowe pytania, które mogliby wykorzystać podczas spotkań z partnerami projektu. poznali tajniki wykonywania ciekawych fotografii. warsztaty plastyczne odbywały się w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W ramach warsztatów dzieci przygotowały prace plastyczne do publikacji i elementy scenografii na święto „co pamięta sejna” oraz prace plastyczne ilustrujące wysłuchane opowieści. Warsztaty teatralne przygotowały uczniów do spektaklu zaprezentowanego na podsumowującym święcie. Spotkania z pradziadkami i dziadkami odbywały się w szkole, domach i miejscach charakterystycznych dla danej społeczności. W ramach cotygodniowych zajęć pozalekcyjnych „gniazdka” dzieci wraz z nauczycielem spisywały wysłuchane wspomnienia partnerów projektu i opracowywały materiały do publikacji.

Realizatorzy projektu:
1. Dorota Iwona Fiećko – koordynator projektu, nauczyciel języka polskiego
2. Bogusława Borowska – nauczyciel matematyki
3. Barbara Buchowska – nauczyciel kształcenia zintegrowanego
4. Renata Czeszkiewicz – dyrektor szkoły, nauczyciel informatyki
5. Elżbieta Małgorzata Doroszko – nauczyciel religii
6. Bożena Maria Gryguć – nauczyciel historii
7. Teresa Regina Klucznik – nauczyciel języka polskiego
8. Sylweriusz Sas – wicedyrektor szkoły, nauczyciel przyrody
9. Małgorzata Maria Tomkiewicz – nauczyciel języka polskiego

Klasa III b - realizacja Barbara Buchowska
Rafał Balewicz, Aneta Buchowska, Martyna Bućkun, Dominika Bulwin, Jakub Bykas, Igor Bykowski, Sebastian Czarkowski, Izabela Domoracka, Damian Głowacki, Emilia Gryguć, Rafał Gryniewicz, Paulina Hołubowicz, Sebastian Jakubowicz, Emilia Janczewska, Maciej Jankowiak, Kamil Jatkowski, Eryk Kijewski, Jakub Kowalewski, Dominika Matwiejczyk, Adriana Miszkiel, Izabela Pietuszewska, Paweł Radzewicz, Dominika Rasiul, Michał Sawicki, Marta Sobocińska, Mateusz Stawiecki, Maciej Wołukanis.



Klasa IV a - realizacja Bogusława Borowska
Maria Andrejczyk, Bartłomiej Bizio, Marcin Bruś, Eliza Galińska, Konrad Jagłowski, Angelika Jodzis, Mariusz Klimasara, Piotr Kukolska, Weronika Łajewska, Michał Milewski, Adrian Modzelewski, Bartosz Oskroba, Adrian Pankiewicz, Jan Rybka, Dominika Sawicka, Mateusz Sokołowski, Aleksandra Staniewicz, Piotr Szroeder, Dominika Święcicka, Aleksandra Wilkiel, Rafał Wołągiewicz, Aleksandra Wołos, Paweł Zieliński, Michał Żmijewski.



Klasa IV b - realizacja Elżbieta Małgorzata Doroszko
Monika Anuszkiewicz, Agnieszka Bałakier, Adrian Basiewicz, Daniel Borkowski, Adrian Buchowski, Natalia Chmielewska, Agnieszka Dawidowicz, Karolina Dzimitko, Marcin Grabowski, Tomasz Grabowski, Paulina Gryguć, Daniel Jatkowski, Dariusz Jarzembowicz, Robert Jedynasty, Joanna Jurgielanis, Daniel Kamiński, Arwid Leończyk, Piotr Margiewicz, Piotr Misiukiewicz, Paweł Pokutko, Beata Raglis, Marta Waszkiewicz, Dorota Wichert, Justyna Wysocka, Wojciech Zimnoch



Klasa IV c- realizacja Teresa Regina Klucznik
Anna Abramowicz, Oskar Bazylewicz, Wioletta Buchowska, Agnieszka Czeropska, Dominika Dabulis, Robert Dochód, Patryk Dziemitko, Karolina Jastrzębska, Milena Kamińska, Joanna Korenkiewicz, Jolanta Koronkiewicz, Damian Kotarski, Adam Krajewski, Karolina Kuczyńska, Kamil Letkiewicz, Sylwia Massal, Weronika Miszkiel, Bartosz Myszczyński, Kinga Nazaruk, Amanda Pietranis, Konrad Puczyłowski, Karolina Rutkowska, Mateusz Sokołowski, Patryk Sokołowski, Amadeusz Szczudło, Natalia Tomkiewicz, Mateusz Trofimiuk, Mateusz Zdancewicz



Klasa IV d - realizacja Małgorzata Maria Tomkiewicz
Aneta Budowicz, Sylwia Cicińska, Faustyna Czarnecka, Dominik Daniłowicz, Damian Kończal, Paulina Kutyło, Daria Lewkiewicz, Michał Michalski, Patryk Miszkiel, Natalia Obuchowska, Aleksandra Pełszyńska, Marcin Plitnik, Katarzyna Przekopska, Urszula Rutkowska, Sara Tucin, Elżbieta Turowicz, Karolina Waszkiewicz, Adrian Ziniewicz



Klasa V b - realizacja Bożena Maria Gruguć
Szymon Anuszkiewicz, Joanna Bartosiewicz, Mateusz Bartosiewicz, Monika Cicińska, Robert Czarkowski, Piotr Dziemido, Aleksandra Gęsicka, Marcin Gryniewicz, Dominika Jurgielanis, Kamil Kamiński, Dominik Karłowicz, Natalia Kryszyłowicz, Wojciech Krzesicki, Sylwia Leszczyńska, Norbert Liszewski, Kamil Łukaszewicz, Elżbieta Maksimowicz, Wojciech Moczulewski, Albert Pojawis, Urszula Salwecka, Kordian Sekura, Luiza Sienkiewicz, Monika Sofińska, Aneta Staśkiel, Patryk Tucin, Mariusz Zagórski, Gabriel Zdancewicz.



Klasa VI c - realizacja Dorota Iwona Fiećko
Paulina Doroszko, Łukasz Dulewicz, Paweł Fidrych, Mateusz Grabowski, Michał Jarzembowicz, Monika Krupińska, Agata Kukolska, Edyta Łabanowska, Adrian Łejmel, Adrian Makowski, Bartosz Milewski, Romuald Misiukanis, Łoreta Niewulis, Gabriela Nowak, Magdalena Pajewska, Anna Pawłowska, Artur Raglis, Paweł Rutkowski, Dominika Sidorowicz, Sylwia Sokołowska, Kornel Syperek, Aleksandra Szruba, Żaneta Warsiewicz, Natalia Zajko, Patryk Zubowicz


Uczestnicy Projketu „Co pamięta Sejna”
1. Stanisława Auron, 2. Helena Bałakier, 3. Janina Bartoszewicz
4. Sabina Bykowska, 5. Marianna Chraboł, 6. Marianna Czeszkiewicz
7. Romuald Czeszkiewicz, 8. Helena Deguć, 9. Mieczysław Deguć
10. Maria Dzimido, 11. Stefania Fiedowicz, 12. Ryszard Fiedorowicz
13. Józef Gryguć, 14. Adela Jakubowska, 15. Czesława Jasionowska
16. Helena Karwowska, 17. Zofia Karwowska, 18. Janina Kaszkiel
19. Jadwiga Kosakowska, 20. Stanisław Krupiński, 21. Bronisław Kutyło
22. Jadwiga Lewandowska, 23. Teresa Lewkiewicz, 24. Gedymin Maciukanis
25. Otylia Misiukanis, 26. Halina Moroz, 27. Władysław Nowalski
28. Teresa Pachutko, 29. Egeniusz Palanis, 30. Genowefa Palewicz
31. Irena Przekopska, 32. Andrzej Radzewicz, 33. Helena Rasiul
34. Eugeniusz Romanowski, 35. Marianna Ruszczewska, 36. Zygmunt Rybka
37. Genowefa Sienkiewicz, 38. Olgierd Skrzypko, 39. Anna Tomkiewicz
40. Marian Tomkiewicz, 41. Helena Warakomska, 42. Helena Wojciechowicz
43. Weronika Wołukanis

Bardzo serdecznie dziękujemy za wspaniałą współpracę Pani Bożenie Szroeder z Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach>

Serdeczne podziękowanie składamy sponsorom publikacji „Co pamięta Sejna”
Państwu Elżbiecie i Jarosławowi Przedwojskim
Komitetowi Rodzicielskiemu Szkoły Podstawowej w Sejnach
Państwu Urszuli i Robertowi Galińskim
Panu Marianowi Czokajło
Księdzu Kazimierzowi Gackiemu
Państwu Łucji i Marianowi Krutulom
Państwu Urszuli i Grzegorzowi Makowskim
Państwu Elżbiecie i Tadeuszowi Falejczykom
Państwu Renacie i Markowi Pawłowskim
Pani Barbarze Kudryckiej
Państwu Beacie i Grzegorzowi Zubowiczom
Oddziałowi Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sejnach
Państwu Teresie i Romualdowi Jurgielewiczom
Pani Renacie Zielińskiej
Panu Robertowi Klucznikowi
Państwu Sabinie i Ludwikowi Bykowskim
Państwu Bożenie i Markowi Tydmanom
Państwu Małgorzacie i Andrzejowi Ostrowskim
Państwu Marii i Grzegorzowi Bykowskim
Uczestnikom Zjazdu Absolwentów LO w Sejnach Rocznik 1977
Panu Adamowi Bykowskiemu
Panu Ryszardowi Myszczyńskiemu
Państwu Barbarze i Jerzemu Malinowskim

10 czerwca - święto "co pamięta sejna"

podsumowanie projektu odbyło się w trakcie święta "co pamięta sejna", gdzie dzieci zaprezentowały efekt pracy.

































do góry


Szkoła Podstawowa w Sejnach, administrator: Joanna Milewska od wrzesień 2008,
Laura Sikorska i Alicja Staśkiel (zast. w roku szk. 2014/2015)